Kadın cinayetleri hız kesmiyor. Bir ayda 32 kadın öldürüldü, yılbaşından beri öldürülen kadın sayısı 234’e ulaştı.

Eylül ayında 32 kadın öldürüldü, 18 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Yılbaşından beri öldürülen kadın sayısı ise 234’e ulaştı. Şüpheli kadın ölümlerinin sayısı ise 176 oldu. Bugün ise Sakarya’da kocası tarafından iki gün önce silahla vurulan Tansu A. isimli kadın da hayatını kaybetti.

KENDİ HAYATLARINA DAİR KARAR ALMAK İSTEDİKLERİ İÇİN ÖLDÜRÜLDÜLER

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, bu ay 32 kadın cinayeti işlendi, 18 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Öldürülen 32 kadından 12’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü. 3 kadın ise asıl hedef olan kadınların yanında oldukları için cinayete kurban giderken, 16’sının ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi.

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

Bu ay kadınların yüzde 43’ü evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Eylül ayında öldürülen 32 kadının 14’ü evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 1’i tanıdığı biri, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 3’ü akrabası olan bir erkek, 1’i kardeşi, 2’si oğlu tarafından öldürüldü.

EN ÇOK EVLERİNDE HAYATLARINDAN OLDULAR

Kadınların 19’u evinde, 12’si sokakta, 1’i kamusal alanda öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 59’u evlerinde öldürüldü.

Bu ay öldürülen kadınların 19’u ateşli silahlarla, 13’ü kesici aletlerle öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 59’u ateşli silah ile öldürüldü.

CEZAEVİNDEN ÇIKIP ÖLDÜRDÜLER

2023 yılının ilk 9 ayında gerçekleşen 67 kadın cinayetinde faillerden 10’unun suç kaydı bulunurken 7’si eski mahkum, 1’i firari ve 1’i de cezaevinden izinli çıkmış.

YAŞAM MÜCADELESİ KAYBETTİ

Ekim ayında da kadın cinayetleri sürüyor. Bugün de Sakarya’nın Adapazarı’nda kocası İ.A. tarafından vurulan Tansu A. isimli kadın yaşamını yitirdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

xxx