Nefesler tutulmuştu… Umutla beklenen haber geldi! ABD ve Çin’den peş peşe flaş açıklamalar

Dünyanın gözü kulağı bir yılı aşkın süredir Ukrayna’dan gelen haberlerde…

Ancak Ukrayna’dan binlerce kilometre ötede de bir savaş ihtimali bulunuyor.

Çin ile Tayvan arasındaki gerilim bir türlü düşürülemiyor. ABD’nin Tayvan’dan yanı aldığı tavır ile Washington – Pekin hattı tarihinin en gergin dönemini yalarken Çin’den flaş bir açıklama geldi.

Çin Savunma Bakanı Li Shangfu’nun açıklamaları ile dünya tabiri caizse derin bir nefes aldı.

Çinli bakan Pekin’in ABD ile diyalog istediğini söyledi ve Pasifik bölgesindeki ‘NATO benzeri’ ittifaklara karşı uyarıda bulundu.

Shangfu, dünyanın Çin ve ABD’nin birlikte büyümesi için yeterince büyük olduğunun altını çizdi.

Mart ayında savunma bakanı olarak atanmasından bu yana ilk önemli uluslararası konuşmasını gerçekleştiren Shangfu şu ifadeleri kullandı;

‘Çin ve ABD’nin farklı sistemleri var ve birçok yönden farklılar. Ancak bu, iki tarafı ikili bağları geliştirmek ve işbirliğini derinleştirmek için ortak zemin ve ortak çıkarlar aramaktan alıkoymamalı.’

Çinli bakan ayrıca iki ülke arasındaki herhangi bir çatışmanın ‘dünya için dayanılmaz bir felaket’ getireceği konusunda uyardı.

ABD: SOĞUK SAVAŞ İSTEMİYORUZ

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Çin ile yeni bir soğuk savaş istemediklerini belirterek, ‘Çatışma ve cepheleşme arayışında değiliz fakat baskı ve zorbalığa boyun eğmeyeceğiz’ dedi.

ABD’nin Çin ile ilgili politikalarına değinen Austin, Pekin’in uluslararası hava sahasında yasal olarak uçan ABD ve müttefik uçaklarına yönelik endişe verici eylemlerde bulunduğuna dikkat çekerek ‘Bu nedenle, müttefiklerimizi ve ortaklarımızı zorlama ve baskılara karşı kendilerini savunurken destekleyeceğiz’ dedi.

Ülkesinin ve ABD Başkanı Joe Biden’ın çatışma yerine diplomasiyi güçlendirmek ve bölgede barışı, güvenliği ve istikrarı desteklemek için çalıştığının altını çizen Austin, ‘Başkan Biden bu konuda net. ABD yeni bir soğuk savaş istemiyor. Rekabet çatışmaya dönüşmemeli ve bölge asla düşman bloklara bölünmemeli’ dedi.

Bir yanıt yazın