Rektör Prof. Dr. Budak Türkiye- Özbekistan Sağlık İş Forumu ve Fuarına katıldı

Ege Üniversitesinin uluslararasılaşma misyonu kapsamında Özbekistan’daki temaslarına devam eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Semerkant’ta düzenlenen Türkiye- Özbekistan Sağlık İş Forumu ve Fuarına katıldı. Etkinlik kapsamında Ege Üniversitesi ile Özbekistan Sağlık Bakanlığı, Taşkent Eczacılık Enstitüsü, Taşkent Tıp Akademisi ve Andican Devlet Tıp Enstitüsü arasında çeşitli iş birliği anlaşmaları imzalandı. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a Taşkent Tıp Akademisi Ürgenç Branş tarafından “Fahri Profesörlük Payesi” tevdi edildi. Ege Üniversitesi Heyeti, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Özbekistan Sağlık Bakanı Dr. Amrillo Inoyatov  ile bir araya geldi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Özbekistan Sağlık Bakanı Dr. Amrillo Inoyatov’un açılış konuşmaları ile başlayan Türkiye- Özbekistan Sağlık İş Forumunda söz alan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev’in liderlik ettiği ‘Her alanda stratejik iş birliği’ vizyonu çerçevesinde; köklü tarihi, zengin kültürel değerleri ve ekonomik potansiyeliyle bölgesel barış ve istikrar için önemli bir konumda bulunan kardeş Özbekistan ile aramızdaki iş birliğinin her alanda gelişmesine büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin en köklü yükseköğretim kurumlarından olan Ege Üniversitesi, Araştırma Üniversitesi unvanına sahip, Türkiye’nin ilk Kurumsal Tam Akreditasyon Belgesini almış, öğrenci memnuniyetinde A Plus bir seviyede ve Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite ödülünü alan ilk ve tek üniversite olarak başarılarıyla Türk yükseköğretim sistemimize örnek, öncü bir üniversitedir. Türk yükseköğretiminde örnek bir uygulama olan üniversitemizin Haziran 2022’de düzenlediği ve ilk kez bir üniversite ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk– Özbek Teknik Yükseköğretim Kurumları Forumu’nda iki ülkenin yükseköğretim kurumlarının temsilcileri bir araya geldi. Foruma, Özbekistan’dan 33 ve Türkiye’den 56 üniversite rektörü katıldı. İki devletin bilim insanlarının bir araya geldiği forum, Türkiye- Özbekistan arasındaki ikili iş birliklerinin gelişmesi için başarılı sonuçlar elde edilmesini sağladı. Özbekistan üniversiteleri ve üniversitemiz arasında 60’ın üzerinde ikili protokol anlaşmasına imza atıldı” dedi.

“Ülkemize ve dünyaya karşı sorumluluklarımızın farkındayız”

Uluslararasılaşma hedefiyle yapılan çalışmalara her geçen gün yenilerini eklediklerini söyleyen Prof. Dr. Budak, “Özbekistan Andijan Devlet Üniversitesi ile Biyoloji lisans programı ve Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ile Bahçe Bitkileri alanında ikili diploma anlaşmaları imzaladık. Mühendislik Fakültesi İnşaat, Elektrik-Elektronik Bölümleri ve İktisat Programında ikili diploma anlaşmaları için gerekli bürokratik işlemleri tamamlayarak YÖK Başkanlığımıza sunduk. Ege Üniversitesi ile İKSAD Enstitüsünün birlikte hazırladığı ‘Türk Dünyası Etkileşimini Artırma ve Bütünleşme Projesi’ kapsamında Özbekistan’ın 10 farklı üniversitesinden gelen 40 öğretim elemanı, eğitim almak amacıyla Ege Üniversitesine geldi. Özbekistan’daki üniversitelere çeşitli projeler kapsamında yapılan ziyaretlerde öğretim üyelerimiz aktif çalışmalar yürütüyor. YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’ın YÖK’ün yeni vizyonunda ifade ettiği; ‘Büyük veri, istihdam odaklı üniversiteler, akademik üretkenlik, güçlü akademik performans, üniversite-sanayi iş birliğine dair yeni modeller, üniversitelerin uluslararası etkileşimleri ve bilgi diplomasisi’ doğrultusunda hareket eden Üniversitemiz, ülkesine ve dünyaya karşı sorumluluklarının farkındalığı ile faaliyetlerini sürdürüyor” dedi.

“Avrupa’nın referans sağlık merkeziyiz”

Ege Üniversitesinin sağlık alanında güçlü bir altyapıya sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Budak, “Akredite eğitim veren Tıp Fakültemiz, Hemşirelik Fakültemiz ve Eczacılık Fakültemiz, A Plus Hastanemiz ve Diş Hekimliği Fakültemiz ve yeni kurulan Organ Nakli Enstitümüz ile Avrupa’nın referans sağlık merkezilerinden birisiyiz. Ege Üniversitesi olarak, çağımızda sağlık sektörünün deneyimlediği değişimi ve toplumun değişen ihtiyaçlarını yakından izliyoruz. Üniversitemizin son yıllardaki eğitim-öğretim, araştırma, uluslararasılaşma ve sağlık hizmeti kalitesinin artmasıyla birlikte bilgi birikimimizi ‘Kalite Danışmanlığı Eğitimiyle’ Özbek kurum ve kuruluşlarına aktarabiliriz” dedi.

“Birlikte daha büyük başarılara imza atacağız”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde ülkemizi uluslararası sağlık hizmetleri alanında zirveye çıkararak, kendi sağlık ihtiyacımızı karşılamanın ötesinde küresel düzeyde söz sahibi olmamızı sağlayacak bir seviyeye ulaştırma amacındayız. Birlikte, daha büyük başarılara imza atacağımıza canı gönülden inanıyorum. Türk-İslam dünyasının tarihi ve kültürel zenginliğiyle göz dolduran bilim kenti Semerkant’ta bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu tarihî forumun gerçekleşmesinde ortaya koydukları hedeflerle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev’e ve Sağlık Bakanlarımıza şükranlarımı arz ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Rektör Prof. Dr. Budak’a “Fahri Profesörlük” payesi verildi

  Özbek-Türk Sağlık Forumu ve Fuarı kapsamında Ege Üniversitesi ile Özbekistan Sağlık Bakanlığı arasına iş birliği anlaşması imzalandı. Ege Üniversitesi ayrıca Taşkent Tıp Akademisi Ürgenç ve Termez Branşları ile üç; Taşkent Eczacılık Enstitüsü ve Andican Devlet Tıp Enstitüsü ile birer iş birliği anlaşmasına ortak oldu. Taşkent Tıp Akademisi Ürgenç Branş tarafından Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a “Fahri Profesörlük” payesi tevdi edildi. Rektör Budak, “Bu unvanı, Özbek-Türk dostluğunun yeni bir nişanesi olarak gururla taşıyacağım” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

xxx