Ürdün’deki Saldırının Ardından ABD’den Yeni Yaptırımlar! Listede Türk Petrol Şirketi de Var

ABD Maliye Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah’ın mali ağlarına yönelik yeni yaptırımlarını duyurdu. Yaptırım listesine eklenen şirketlerden biri de Türkiye’de faaliyet gösteren Mira İhracat İthalat Petrol adlı firma oldu.

Ekonomim gazetesinin haberine göre, ABD yönetimi, İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü ve Lübnan Hizbullahı’nın finansal ağlarına “kritik mali destek sağladıkları” gerekçesiyle Türkiye ve Lübnan merkezli üç kuruluş ve bir kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bu kuruluşlar, İran’ın mallarını satışa çıkararak Suriye Yönetimi dahil olmak üzere yüz milyonlarca dolar gelir elde ettiler” ifadelerine yer verildi.

Açıklama şöyle devam etti: “Bu emtia satışları İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Hizbullah’ın terör faaliyetlerini sürdürmesi ve bölgedeki diğer terör örgütlerine destek vermesi için önemli bir finansman kaynağı sağlıyor.”

ABD’nin yaptırım listesine aldığı Türkiye merkezli şirket Mira İhracat İthalat Petrol. Şirketin sahibi ve CEO’su İbrahim Ağaoğlu’na da yaptırım kararı çıktı.

İbrahim Talal el-Uveyr ismiyle de bilinen Ağaoğlu ve şirketii küresel piyasada İran mallarını satın almak, taşımak ve satmakla suçlanıyor.

Yaptırımlara tabi tutulan kişi ve kurumların ABD’deki veya ABD’li kişilerin kontrolü altındaki tüm mülkleri bloke edildi.

Bir yanıt yazın

xxx